Wiosną każda z kobiet pragnie zmian w swoim wyglądzie. Kiedy po zimie wszystko budzi się do życia odczuwamy silną potrzebę odświeżenia wizerunku. Wszystko to, aby dobrze czuć się w swojej skórze. Wiosennej metamorfozie często towarzyszy zmiana garderoby, fryzury, stylizacja paznokci. W tym szczególnym okresie warto zadbać o zdrowy i promienisty wygląd skóry. Jak sprawić, aby nasza skóra była nawilżona i prawidłowo odżywiona? Pamiętaj, że nawet najlepsze kosmetyki nie spełnią swojej funkcji, jeżeli barierą do przenikania składników odżywczych będą obumarłe komórki skóry. To one sprawiają, że skóra jest, szara i matowa, a makijaż staje się nierównomierny. Dowiedz się jak szybko przywrócić piękny i zdrowy wygląd…
Cykl złuszczania się naskórka twarzy i ciała, przy optymalnym nawilżeniu to okres 28 dni. Zjawisko rogowacenia nie jest widoczne gołym okiem. W przypadku skóry wrażliwej lub pozbawionej cennych składników odżywczych często widzimy jak skóra staje się szorstka, szara i łuszcząca. Tego typu objawy to wołanie o pomoc, którego nie powinno się lekceważyć. Pierwszym etapem przywracania skórze zdrowego wyglądu jest jej odblokowanie. Z pomocą przychodzą nam peelingi, z których można skorzystać w profesjonalnych gabinetach kosmetycznych lub wykonać je w domowym SPA.
CO TO JEST PELLING?
Peeling powierzchniowy stosuje się w celu złuszczenia martwych komórek naskórka. Dzięki temu skóra staje się delikatnie odświeżona i przygotowana do absorpcji cennych składników odżywczych z masek, bądź kremów. Wyróżnia się:
Peelingi mechaniczne, które w wyniku intensywnego rozcierania, świetnie złuszczają martwy naskórek oraz usuwają zanieczyszczenia z rozszerzonych porów. Do tej grupy preparatów należą kosmetyki zawierające najczęściej kuleczki polietylenowe (z tworzyw sztucznych), także sproszkowane łupiny orzechów, pestki brzoskwini, moreli, kawy oraz drobny piasek morski, czy też ziemię okrzemkową.
Pellingi peel-off, jest to peeling w formie żelowej maski, po 15minutach od nałożenia, maska zasycha, tworząc przeźroczystą błonkę. Po jej usunięciu skóra jest widocznie odświeżona i rozjaśniona. Przez swoją delikatność kosmetyk przeznaczony jest dla osób ze skłonnością do rozszerzonych naczyń krwionośnych
Peelingi gommage (z franc. ścieranie gumką), odpowiednie dla skór najbardziej wrażliwych. Po aplikacji preparatu, należy odczekać kilka minut, aż kosmetyk całkowicie wyschnie, po czym należy go zetrzeć suchymi palcami. W ten sposób ścieramy kosmetyk wraz z martwym naskórkiem.
Peelingi enzymatyczne, zalecane są dla osób z wrażliwą skórą, skłonnej do podrażnień. Po aplikacji kosmetyku pozostawia się go na 15 minut, w tym czasie enzymy rozkładające tłuszcze i białka, usuwają mieszaninę tłuszczów i keranocytów.
Peelingi ziołowe (np. peeling azjatycki), są to naturalne kosmetyki na bazie odpowiedniej mieszanki ziół, nie zawierające w swoim składzie cząsteczek trących. Po wmasowaniu peelingu następuje przekrwienie, delikatny odczyn zapalny oraz stopniowe złuszczanie naskórka.
Pellingi na bazie kwasów AHA, preparaty tego typu zawierają różne stężenie kwasu owocowego, który ma właściwości drażniące i silnie złuszczające. Wskazany dla osób z tendencją do skóry tłustej, mieszanej i trądzikowej.
DLA KOGO PEELINGI?
Niezależnie od typu i rodzaju skóry warto wykonywać regularną eksfoliację skóry twarzy i ciała. Głównie wskazaniem do wykonywania peelingów jest widoczny, łuszczący się naskórek, zaskórniki otwarte, rozszerzone pory, skóra dojrzała, blizny, a także zmiany pigmentacyjne.
Ze szczególną uwagą należy traktować skóry z tendencją do nadwrażliwości, alergiczne, z rozszerzonymi naczyniami oraz trądzikiem różowatym.
W celu utrzymania efektu gładkiej i świetlistej skóry peeling należy wykonywać przynajmniej 1-2 w tygodniu. Eksfoliacji powinno się unikać w dni zimowe lub na krótko przed wyjściem na powietrze. Skóra wówczas pozbawiona jest naturalnej bariery ochronnej. Krem nawilżający, bądź delikatny makijaż nie ochronią skóry przed wpływem negatywnych czynników zewnętrznych.
JAK ZROBIĆ WŁASNY PEELING?
Drogerie kosmetyczne oferują szeroki wachlarz preparatów eksfoliujących dla każdego rodzaju skóry twarzy i ciała. Spośród wielu marek, z pewnością każdy wybierze odpowiedni kosmetyk dla siebie. Aby urozmaicić proces odżywiania skóry zachęcamy do zrobienia własnego peelingu w domowym zaciszu. Samodzielne tworzenie preparatu pozwoli dopasować zabieg do własnych preferencji oraz kontrolować efekty. Oto kilka receptur, które można przygotować w domowym SPA.
Peeling migdalowy. Garść umytych i osuszonych migdałów rozdrobnić w młynku do kawy lub blenderem. Dodać 1 łyżkę stołową brązowego cukru oraz 2 łyżki stołowe oleju migdałowego. Po wymieszaniu nałożyć peeling na oczyszczoną skórę twarzy i masować ok. 2-3min. Aplikując kosmetyk na ciało masuj je ok. 5min. Peeling spłukać letnią wodą. Migdały oraz cukier dokładnie oczyszczają skórę ciała. Olejek migdałowy bogaty w witaminy A i E działa przeciwstarzeniowo, doskonale nawilża i odżywia skórę ciała i twarzy.
Peeling z cytrusów. Wycisnąć sok z ¼ pomarańczy, ¼ cytryny, ¼ grejpfruta, dodać 1,5 łyżeczki mąki kukurydzianej. Mieszać do uzyskania jednolitej konsystencji. Nałożyć na skórę twarzy, szyi i dekoltu jako maskę na ok. 15min. Spłukać letnią wodą. Cytrusy maja delikatne właściwości złuszczające, działają antybakteryjnie – odpowiednie dla skór tłustych i trądzikowych, naturalny kwas z cytrusów działa rozjaśniająco.
Peeling kawowy. Zaparzyć ok. 2-3 łyżeczek kawy sypanej. Po opróżnieniu filiżanki wybrać całą zawartość fusów i połączyć je z 2 łyżeczkami oliwy z oliwek (oliwa ma naturalne składniki nawilżające skórę) lub oliwką dla dzieci. Po wymieszaniu składników nałożyć na skórę twarzy, szyi i dekoltu, masować okrężnymi ruchami ok. 3 min. Drobinki kawy są delikatne, ale dość intensywnie poprawiają krążenie krwi w naskórku, dzięki czemu skórą odzyska zdrowy kolor.
Peeling kawowo-imbirowy do ciała. Zaparzyć ok. 3-4 łyżeczek kawy sypanej. Odsączone fusy wymieszać z 4 łyżkami cukru, 2 łyżeczkami świeżo startego imbiru (może być suszony, drobno mielony), startą skórką z cytryny oraz z 2 łyżkami oliwy z oliwek. Wymieszane składniki aplikować bezpośrednio na suchą skórę ciała, masować ok. 5-7min. Duet kawy i imbiru, doskonale wpływa na poprawę krążenia krwi. Imbir działa rozgrzewająco co dodatkowo wpływa na lepszy metabolizm komórek skóry, doskonale się sprawdza w walce z cellulitem.
Dzięki prostym recepturom peelingów, jesteśmy w stanie oczyszczać i odżywiać naszą skórę na wiele sposobów. Nie ma konieczności wiązania się z jednym kosmetykiem na dłuższy okres, ponieważ urozmaicona pielęgnacja skóry twarzy, czy ciała uzupełnia potrzeby skóry w witaminy, minerały i substancje odżywcze. Ponadto tworząc własny kosmetyk mamy gwarancję naturalnych składników, bez zawartości szkodliwych parabenów – konserwantów.
Regularne stosowanie peelingów powoduje odblokowanie skóry na substancje odżywcze i nawilżające zawarte w kosmetykach. Zdrowa cera to świeży i promienisty wygląd – doskonałe uzupełnienie wiosennej metamorfozy.